Współczynnik BCT: Klucz do bezpiecznych i wytrzymałych opakowań
Czy można wyliczyć czy pudełko jest odpowiedniej wytrzymałości do pakowanych towarów? Współczynnik BCT jest przydatnym miernikiem w branży opakowań, służącym do określenia wytrzymałości i trwałości pudełek z tektury falistej. BCT ocenia, jak duży nacisk pudełko może wytrzymać, zanim się odkształci lub zawali, co jest niezbędne do zapewnienia, że opakowanie będzie chronić Twoje produkty podczas transportu. Przyjrzyjmy się zatem, czym jest współczynnik BCT, dlaczego jest ważny i jak wpływa na wytrzymałość pudełek.
Czym jest współczynnik BCT?
Współczynnik BCT odnosi się do ciężaru, jakie zapakowane pudełko z tektury falistej może wytrzymać, gdy nacisk jest aplikowany na jego górną powierzchnię aż do momentu jego zgniecenia. Wartość BCT wynika z kilku czynników, w tym z projektu pudełka, rodzaju użytej tektury falistej i jakości materiału.
Czynniki wpływające na współczynnik BCT
- Jakość materiału: Wytrzymałość kartonu oraz jakość tektury falistej bezpośrednio wpływają na BCT. Wyższej jakości materiały zazwyczaj oferują lepszą odporność na ściskanie.
- Projekt pudełka: Struktura pudełka, w tym jego wymiary i układ klap, odgrywa znaczącą rolę. Na przykład, pudełka z podwójną ścianą mają wyższą wartość BCT w porównaniu do pudełek z pojedynczą ścianą.
- Rodzaj fali: Typ fali w tekturze falistej (np. fala B, fala C, fala EB, fala BC) wpływa na wytrzymałość na ściskanie. Różne fale oferują różne stopnie sztywności i amortyzacji.
- Warunki środowiskowe: Wilgotność i temperatura mogą wpływać na BCT. Pudełka narażone na wysokie poziomy wilgoci mogą mieć zmniejszoną wytrzymałość na ściskanie.
Jak obliczyć współczynnik BCT?
Wyznaczanie wytrzymałości opakowania z tektury falistej nie jest proste. Podstawowe parametry, takie jak obwód pudła, grubość tektury oraz ECT tektury (Edge Crush Test), pozwalają na wyliczenie optymalnej tektury do konstrukcji opakowania za pomocą wzoru:
BCT=5,87*pierwiastek kwadratowy(obwód*grubość tektury)*ECT
gdzie:
BCT - wytrzymałość pudła [kg]
obwód - obwód pudła (2*długość + 2*szerokość) [m]
grubość tektury - grubość tektury falistej [mm]
ECT - wytrzymałość tektury [kN/m]
Należy pamiętać, że otrzymany wynik jest poglądowy, a na wytrzymałość opakowania mają wpływ takie czynniki jak wilgotność powietrza (wzrost o 10% zmniejsza ECT aż o 50%), odległość docelowego odbiorcy, czas magazynowania, czy palety są piętrowane, czy towar pakowany w środku jest wilgotny i czy "oddycha" (np. świeże produkty żywnościowe).
Generalnie przyjmuje się, że otrzymany wynik mnożymy przez 0,60. Wtedy mamy pewność, że dobrany wsad i kompozycja tektury falistej, z której wykonane jest opakowanie, są wystarczające.
Optymalizacja i innowacja w wytrzymałości opakowań
Każde opakowanie można wzmocnić stosując kątowniki z tektury litej poprzez wklejenie ich do środka opakowania w jego narożniki. Zwykłe kątowniki potrafią wzmocnić wartość BCT dwukrotnie, co oznacza, że stosując taki kątownik w opakowaniach ułożonych na dolnych warstwach palety, możemy bez problemu układać kartony na palecie wyżej lub też piętrować palety na magazynie, oszczędzając miejsce.
Oczywiście każde podejście jest indywidualne i wymaga odpowiedniego podejścia. Inżynieria opakowań prowadzi do podejmowania mądrych decyzji w zakupach oraz prowadzi do oszczędności. Czasami niewielki wydatek w postaci zastosowania trochę mocniejszej tektury prowadzi do oszczędności w logistyce (składowanie i transport), oszczędza czas i pieniądze w przypadku reklamacji.
Podsumowanie
Dla nas skupienie się na współczynniku BCT jest kluczowe dla produkcji opakowań spełniających wysokie standardy trwałości i niezawodności. Zrozumienie czynników wpływających na BCT i wdrażanie najlepszych praktyk w celu jego optymalizacji, CartonBox może zapewnić, że ich pudełka oferują doskonałą ochronę, utrzymują integralność podczas transportu i oferują opłacalne rozwiązania dla klientów.